انواع سنگ
5/5 - (12 امتیاز)

انواع سنگ

سنگ ها از قدیمی ترین و سنتی ترین مصالحی می باشند که اسنان از آغاز زندگی روی زمین آن را شناخته و در زندگی هزاران ساله او همواره برایش کاربرد بسیار بسیار زیادی داشته است. ( انواع سنگ )

از هنگامی که بشر جهت برطرف نمودن نیاز خود از سنگ بهره گرفت و آتش را از سایش دو سنگ بوجود آورد و اولین خانه های خود را در دل غارها ایجاد کرد و تا امروز، این ماده بی جان و سخت در زندگی او نقش اساسی و بسیاری داشته است.

اکنون هم سنگ های تزئینی و نما، زیبندۀ بناهای جدید و کاخ ها بوده و سنگ های گران بها و با ارزش که جواهر می شوند با اشکال جادویی خود در حالتی از خیالات و افسانه قرار می گیرند. مصرف سنگ از طریق انسان فرآیندی رو به رشد پایدار و دائمی را در حوزه های ساختمانی و عمران در جای جای جهان بوجود آورده است.

اثبات درستی این موضوع، بالا رفتن یک شکل عرضه و تقاضای سنگ در بازار، در مدت سالیان بسیار و طولانی می باشد. دنیا در این سال ها شاهد گسترش چشمگیر صنعت سنگ، تجهیزات و ماشین آلات مرتبط با آن بوده است.

 

صنعت سنگ در ایران

کشور ما ایران از نظر تنوع گوناگونی رنگ و جنس سنگ و ذخایر بسیار آن شرایط بسیاری خوب و برتری نسبت به سایر کشورها دارد. بر اساس آمارهای بدست آمده از سوی وزارت صنعت و معدن و تجارت در سال 88، بیشتر از هزار معدن انواع سنگ ساختمانی و تزئینی و تقریباً 5 هزار واحد فرآوری سنگ در ایران مشغول می باشد که از این امار کمتر از 250 واحد، مدرنیته و دارای تکنولوژی روز می باشد و بقیه بصورت نیمه صنعتی و سنتی مشغول بکار هستند.

مقدار ذخایر قطعی سنگ های ساختمانی و تزئینی بطور تقریب 2379822 هزار تن می باشد که از این بین 91.27 درصد آن مرمریت، 28.59% گرانیت، 58.3 درصد تراورتن، حدود 16.0 درصد مرمر و 07.9 درصد آن نیز سنگ چینی را شامل می شود. به همین دلیل ایران بعد از چین، هند و ایتالیا بعنوان چهارمین تولیدکنندۀ سنگ در دنیا جایگاه بسیار مطلوبی را به خود اختصاص داده است.

 

انواع سنگ ها مطابق با برش و پردازش

دسته بندی سنگ های ساختمانی مطابق معیار برش و پردازش بشکل زیر می باشد :

مواد نرم

این مواد براحتی با اره قابل برش می باشند. (مثل سنگ های کربناتی)

مواد نیمه سخت

این مواد تا به راحتی مواد نرم قابل برش نمی باشند (مثل تکه ای از توف ها، مرمرها و ماسه سنگ)

مواد سخت

این مواد به سختی قابل برش می باشند ( مثل همۀ سنگ های آذرین بیرونی و درونی و سنگ های دگرگونی )

لازم به ذکر است غیر از برش سنگ ها، پردازش هر یک هم از ملاک های مهمی می باشد که بایستی به آن توجه داشت.

هدف اصلی  استفاده از سنگ های نما در تزئین و زیباسازی بوده، بنابراین باید سنگ استفاده شده با شرایط محیطی تناسب داشته باشد تا بغیر از افزایش دوام سنگ، از تخریب زودرس آن ممانعت شود و نما و زیبایی خود را در مدت زمانی طولانی د اشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *