اسید فلوریکا

اسید فلوریکا
Rate this post

اسید فلوریکا

هیدروفلوئوریک اسید یا اسید فلوریکا از حل کردن هیدروژن فلوراید در آب ساخته می شود و منبع مهمی از فلوئور است. اسید فلوریکا بسیار قوی و سمی است. این محصول یکی از ابزارهای قابل استفاده در صنایع مختلف مانند کنده کاری شیشه می باشد.

 

از جمله نام‌های مشابه اسید فلوریکا می‌توان به اسید فلوئوریک، اسید فلوریک، اسید هیدروفلوئوریک، اسید فلوریدیک، اسید هیدروفلوئوریک اشاره کرد. در این مقاله با اسید فلوریکا آشنا می شویم.

معرفی اسید فلوریکا

اسید فلوریکا یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول شیمیایی HF است که با سایر اسیدها متفاوت است. این ماده (HF) به دو صورت بدون آب وجود دارد و در آب محلول است (محلول هیدروژن فلوراید در آب).

از نظر خواص فیزیکی و ماهیت این دو اسید می توان گفت که بی رنگ و بسیار محلول هستند. همچنین این ماده بی رنگ منبع اصلی انتشار فلوئور است. فلوریک اسید ضعیفی است، اما اسید بسیار قوی است و می تواند بسیاری از مواد، به ویژه فولاد ضد زنگ و شیشه را خورده کند.

از آنجا که پیوند قوی بین آنیون های فلوراید و مولکول های سیلیکون شیشه وجود دارد، می تواند شیشه را ذوب کند.

مقالات پیشنهادی: دینامیت بی صداشکستن سنگ

کاربرد اسید فلوریکا

اسید فلوریکا یک اسید سوز آور و سمی است که در بسیاری از زمینه های صنعتی و خانگی و به عنوان ماده اولیه در صنایع شیمیایی مانند: لعاب شیشه، حذف رنگ برخی از صابون ها ، صنایع پلاستیک ، فرآیند کنترل تخمیر، اثر کاتالیزورها استفاده می شود.

اسید فلوریکا همچنین در روغن های صنعتی و آزمایشگاه ها به عنوان مواد معدنی، ترکیبات فلوراید و تولید تراشه های سیلیکونی استفاده می شوند. در زیر کاربرد اسید فلوریک را توضیح می دهیم.

کاربرد اسید فلوریکا در صنعت

 • اسید فلوریکا در صنایع پلیمر
 • دارای کاربرد در صنایع هسته ای  نیز است
 • اسید فلوریکا در صنایع شیمیایی
 • از اسید فلوریکا برای ساختن مواد شیمیایی حاوی فلوئور دیگر مانند تفلون (روکش روی ظروف پخت و پز)، فریون (عامل خنک کننده در دستگاه های تهویه مطبوع) و فلوئوروکربن ها (که به عنوان سوخت در قوطی های آئروسل استفاده می شود) استفاده می شود.
 • از دیگر کاربردهای اسید فلوریکا در صنعت نیز موارد :
 • اسید فلوریکا در صنعت خودرو
 • اسید فلوریکا در صنایع شیشه و کریستال
 • برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، آنها را به خمیر دندان و منابع آب شهری اضافه می کنند.
 • امکان استفاده از گاز اسید فلوریکا خالص به عنوان سوخت موشک
 • اسید فلوریکا به طور گسترده ای در تهویه مطبوع و تبرید استفاده می شوند.
 • اسید فلوریکا در تولید آلومینیوم و کلروفلوئوروکربن و در صنایع شیمیایی استفاده می شود.
 • برای درمان پوکی استخوان مفید است.
 • به طور گسترده ای ا اسید فلوریکا در تولید کربولیت مصنوعی استفاده می شود.
 • اسید فلوریکا  قابل استفاده در موارد آزمایشگاهی
 • اسید فلوریکا به عنوان حشره کش به ویژه در برابر سوسک ها استفاده می شود.
 • حلال ساروج

 

همه چیز در مورد اسید فلوریکا

بهتر است آن را در ظرف دربسته و در مکانی که هوای آزاد دارد نگهداری شود. در صورت تماس اسید فلوریکا با چشم، بهتر است با آب شسته و سریعا به پزشک مراجعه کنید . از تماس اسید فلوریکا با بدن، چشم و لباس خودداری کنید و بخارات آن را استنشاق نکنید .

کار با آن باید تحت شرایط ایمن آزمایشگاه باشد. قرار گرفتن در معرض اسید فلوریکا می تواند باعث سوختگی شود و قرار گرفتن در معرض و سوختگی باید ارزیابی ، تشخیص و درمان شود . نادیده گرفتن آن می تواند عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند .

نحوه عملکرد اسید فلوریکا

یون های اسید فلوریکا موجود در محلول اسید HF یا بخار به بافت های پوست و به ویژه استخوان ها آسیب جدی وارد می کند. این آسیب تا زمانی که تمام این یون های اسید فلوریکا مصرف شوند ادامه می یابد.

بدون سوزش یا درد فعلی. با این حال، اغلب در تشخیص فوری به دلیل آسیب شدید به بافت های زیرین بدن نادیده گرفته می شود.  استنشاق گاز اسید فلوریکا می تواند باعث آسیب دائمی ریه شود.

 

سخن آخر اسید فلوریکا

کاربرد اسید فلوریکا در صنایع مختلف بسیار زیاد است و در خیلی از محیط های صنعتی و خانگی دارای کاربرد است و بعنوان یک ماده اولیه در صنایع شیمیایی دارای کاربرد است.

ولی در عین حال باید مراقبت های ایمنی را هم اجرا کرد و بسیار مراقب بود و در تشخیص لحظه ای آن نباید سهل انگاری داشته باشیم . برای داشتن اطلاعات بیشتر اسید فلوریکا به مقاله سولفات آلومینیوم نگاهی بیاندازید.

سوالات متداول کاربرد اسید فلوریکا

 • اسید فلوریکا چگونه ذخیره می شود ؟

اسید فلوریکا بهتر است در ظرف دربسته و در مکانی با هوای آزاد نگهداری شود. در صورت تماس اسید فلوریکا با چشم، بهتر است با آب شسته شود و سریعا به پزشک مراجعه شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *