ملات آهک ساروج | انواع ملات آهک
4.7/5 - (3 امتیاز)

آهک و ساروج

آهک و ساروج ارتباط نزدیکی دارند. از اختلاط آهک با آب و خاکستر، ساروج و از مخلوط آهک با آب و خاک رس باعث تولید آهک می شود و از این مواد در ساختمان سازی بسیار استفاده می شود.

ملات آهک ساروج

پس از اینکه آهک از معدن استخراج و خرد شد، آن را به کوره منتقل می کنند تا در دمای 1000 درجه سانتیگراد یا بالاتر باقی بماند. دمای بالای پخت باعث بهبود کیفیت آن می شود. سپس آهک زنده را به دستگاه هیدراسیون منتقل می کنند تا با خروج بخار در دمای 250 تا 400 درجه سانتیگراد، آهک بیرون زده و به پودر آهک سفید رنگ تبدیل شود. مزیت استفاده از دستگاه هیدراتاسیون به جای استفاده مستقیم از آب برای هیدراته کردن آهک این است که محصول نهایی خالص تر خواهد بود.

آهک، ساروج و سیمان

آهک یک عنصر مهم و اساسی در تولید سیمان است که بدون آن تولید سیمان غیرممکن است. از ترکیب آهک با خاک رس، آهن، گچ و سیلیس سیمان یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی به دست می آید.

آهک یکی از مواد تشکیل دهنده ساروج

مواد اصلی ملات ساروج آهک و خاکستر است که به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
ملات ساروج در کجا استفاده می شود؟
در زمان های قدیم از انواع ملات های ساروج به دلیل ترکیب و ساختار بیشتر در آب انبارها و دریاچه ها، سدها، چشمه های آب گرم، پل ها و … برای بستن آن استفاده می شد. این مورد یکی از بیشترین موارد کاربرد این مواد می باشد.

انواع دیگر ملات آهک

ملات باتارد

ملات باتارد که می توان آن را پرمصرف ترین ملات ساختمانی دانست، از ترکیب پودر آهک، سیمان، ماسه و آب تشکیل شده است. وجود آهک در این ملات امکان استفاده از آن را علاوه بر پوشش دیوارها در ساخت استخرها، زهکش ها و محیط های مرطوب می دهد. ملات باتارد سرعت گیرش بالایی دارد و مواد موجود در آن به نسبت های مختلفی مانند ملات 1 2 8 یا 1 1 6 تهیه می شود.

ملات شفته آهک

شفته آهک ملاتی است که برای ترکیب با مواد خاک مانند سیلیس، آلومینیوم و اکسیدها و تقویت خاک استفاده می شود. ملات شفته آهک از ترکیب آهک و خاک ساخته می شود و برای پی و دیوار استخر استفاده می شود و سیمان و خاک رس نیز می توان به آن اضافه کرد. مصرف آبلیمو در ایران سابقه طولانی دارد. علاوه بر این، پس از جنگ جهانی دوم، کشورهای اروپایی به طور گسترده از آن برای تثبیت خاک و توسعه ساخت و ساز استفاده کردند.

ملات آهک شفته که به ملات گل آهک نیز معروف است، یکی از ضعیف‌ترین و ارزان‌ترین انواع ملات است و برای دیوارهای سرامیکی، ساختمان‌های اسکلت، ساخت حوض‌ها و چاه‌های کوچک آب، طاق‌های تزئینی و ساخت چشمه‌های آب گرم کاربرد دارد.

ملات ماسه آهک

ماسه ای که برای ملات استفاده می شود ماسه درشت است نه ماسه ریز و به طور متوسط نصف کل ماسه است. تهیه این ملات ماسه آهک و آب مقطر انجام می شود و عمدتاً برای آجرهای سفالی استفاده می شود. در تهیه ملات-ماسه-آهک باید به نکات خاصی توجه داشته باشید و به طور کامل مورد بحث قرار گیرد. همچنین مقدار آهک نباید زیاد باشد وگرنه خالی می شود و به مرور زمان از بین می رود.

ملات پی دارو

این ملات بسیار سنتی است و کاربرد زیادی ندارد و فقط برای آب بندی حوضچه ها، مخازن آب و مخازن آب مغولی استفاده می شود. ملات پی دارو از مخلوط کردن پودر آهک با بز، گوساله و گوسفند ذوب شده به دست می آید. در برخی موارد خاک رس، پنبه، موی بز و سفیده تخم مرغ به آن اضافه می شود. این ملات دارای خواص ضد آب بسیاری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *