خرد کردن سنگ

خرد کردن سنگ | روش‌های تخریب سنگ
5/5 - (3 امتیاز)

خرد کردن سنگ

در گذشته خرد کردن سنگ ها امری بسیار زمان بر و سخت و حتی در مواردی غیر قابل انجام و نا ممکن بود ، اما امروزه با توجه به پیشرفت صنعت و تکنولوژی ، روشهای نوینی برای خرد کردن و شکستن سنگ ها وجود دارد.

خرد کردن سنگ در چاه | تخریب سنگ

روش‌هایی که بنا به نوع و تراکم سنگ ها با هم متفاوت است برای مثال برای خرد کردن سنگ چاه و برای تخریب ساروج میتوانیم از روش های زیر استفاده نماییم.

خرد کردن سنگ و ساروج

برای تخریب و یا ایجاد ترک بر سطوح انواع مختلف ساروج طرق مختلفی وجود دارد که میتوانید به چند نمونه از آنها در زیر توجه نمایید:

لازم به ذکر است که به طور کلی یکی از کاربردی ترین روش های خرد کردن سنگ چاه ، خرد کردن ساروج ، خرد کردن سنگ استفاده از پودر بلک پاور و کتراک است که با توجه به مزایای متعدد آنها در مقابل با دیگر روش ها مورد توجه و خواست عموم قرار گرفته است.

توجه داشته باشید که کتراک در بازه های زمانی نیم ساعته تا ماکسیموم دوازده ساعته آمده ارسال به تمام نقاط کشور است. کتراک ها در بسته بندی های 10 و 20 کیلویی قابل ارسال می‌باشند.
خرد کردن سنگ با کتراک
روش های زیر کاربردی ترین مراحل اجرای پروژه خرد کردن سنگ های چاه و تخریب ساروج با استفاده از کتراک است:

خرد کردن سنگ، گام نخست

مرحله نخست در خرد کردن سنگ و خرد کردن ساروج با استفاده از کتراک سوراخ کاری است که با استفاده از مته ای با قطر 32 میلی متر و دریل های برقی با وزن 11 کیلوگرم انجام شود.

توجه و دقت به این موضوع حائز اهمیت است که فاصله های سوراخ ها همیشه می بایست بین 20 تا 40 سانتی متر و حداقل عمق سوراخ ها 60 سانتی متر باشد و با توجه به جنس و سختی سنگ مورد نظر و موقعیت قرار گیری سنگ که آیا آزاد و یا تحت فشار قرار دارد متغیر است.

خرد کردن سنگ چاه یا خرد کردن ساروج مرحله دوم

مرحله دوم در خرد کردن سنگ چاه و خرد کردن ساروج مخلوط سازی پودر کتراک و آب است که با نسبت 2 به 1 مخلوط می‌شود به یاد داشته باشید که در این مرحله استفاده از دستکش برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست دست الزامی است و آب را آماده و پودر کراکت را به آب اضافه می نمایید و توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید آب را بر پودر کتراک افزود.

مرحله سوم خرد کردن سنگ چاه و تخریب ساروج با استفاده از کتراک

در این مرحله ، مخلوط آب و پودر کتراک را در سوراخ های از قبل آماده شده اضافه مینماییم به صورتی که تا میزان 3 سانتی متر از لبه سوراخ را پر کند.

مرحله چهارم خرد کردن سنگ چاه

در این مرحله از خرد کردن سنگ چاه و خرد کردن ساروج با کتراک می‌بایست گوه های چوبی تهیه شده را به عنوان درب های مصدود کننده سوراخ قرار داد و آن ها را پلمپ نمود و پس از گذشت مدت زمانی حدودا 30 إلی 2 ساعت با توجه به نوع تراکم سنگ و ساروج ، کتراک فعال و شروع به تشکیل و ایجاد ترک هایی بر سنگ خواهد کرد.

خرد کردن سنگ با کتراک

برای استفاده صحیح و اصولی از پودر کتراک در خرد کردن سنگ و تخریب سنگ های چاه و ساروج و سنگ های دیگر شما میتوانید با کارشناسان انجمن مشاوره و سوالات خود را مطرح نمایید. و در صورت خرید از بسته فیلم آموزشی نحوه مصرف کتراک نیز بهره‌مند شوید.

تخریب سنگ چاه

کتراک یکی از بهترین مواد و شیوه های تخریب سنگ های چاه و خرد کردن سنگ ساروج شناخته شده و برای از بین بردن انواع سنگ های گرانیی و تراورتن  بسیار مقاوم قابلیت بسیار خوبی دارد و ساروج که در اصل یک ملات قدیمی است که در مقابل بتن های امروزی از مقاومت بسیار بیشتری برخوردار است نیز به راحتی با استفاده از کتراک خرد خواهد شد.

خرد کردن سنگ با مواد شیمیایی

نداشتن هیچگونه صدایی در روند تخریب توسط پودر کتراک و صرفا با ایجاد انبساط و اعمال قدرت بسیار بالایی در حدود 8000 تن در هر متر مربع و توانایی اش در ایجاد ترک های بسیار عمیق در انواع سنگ های مقاوم و ساروج تبدیل به بهترین شیوه برای تخریب ساروج و خرد کردن سنگ و خرد کردن سنگ های چاه شده است.

خرد کردن سنگ چاه با کمک کتراک
از آنجا که سنگ های چاه در عمق زمین وجود دارند و دسترسی به آنها کمی دشوارتر است ، استفاده از کتراک در تخریب آنها مستلزم مراحل پیچیده تری است تا به محیط بسته چاه وارد و به کار گرفته شود.

هزینه خرد کردن سنگ و بتن

هزینه و قیمت تخریب سنگ چاه و … با توجه به شرایط مختلف متغیر می‌باشد.

مراحل استفاده از کتراک جهت خرد کردن سنگ های داخل چاه و خرد کردن سنگ ها در عمیق زمین به صورت ذیل است:

مرحله اول : سوراخ کاری ها می‌بایست در فواصل کمتر ، مثلا به جای 15 سانتی متر 10 سانتی متر انجام شود

مرحله دوم : سوراخ ها می‌بایست به صورت زاویه دار و برعکس ایجاد شوند ، درست شبیه به کله قند وارونه

مقدار پودر کتراک مورد نیاز برای خرد کردن سنگ های چاه و خرد کردن سنگ

در صورت باز بودن اطراف سنگ و ساروج مورد نظر ، در ازای هر متر مکعب به 6 إلی 14 کیلوگرم پودر کتراک نیاز داریم. و در صورتی که اطراف کار بسته و سنگ مورد نظر تحت فشار باشد به ازای هر متر مکعب به 15 إلی 45 کیلوگرم پودر کتراک برای خرد کردن سنگ های چاه و خرد کردن سنگ و خرد کردن ساروج نیاز خواهیم داشت.

اما برای بتن مسلح به ازای  هر متر مکعب بسته به شرایط آلماتور و فضای کار بین ۲۰ تا ۴۸ کیلوگرم پودرکتراک مورد نیاز است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *